هانوتا

فهرست

خانه » مهارتهای استخدامی » مهمترین عامل موفقیت شغلی چیه؟
02 مهر 1401

مهمترین عامل موفقیت شغلی چیه؟

مهمترین عامل موفقیت شغلی چیه؟

رسیدن به موفقیت شغلی کار آسونی نیست. چون اگر اینطور بود، باید تعداد آدم‌های موفق بسیار بیشتر از این بود. زمانی که کمی دقیق تر می‌شویم و به صحبت‌های افراد موفق گوش می‌دیم، آن‌ها از عوامل مؤثر بر موفقیت شغلی صحبت می‌کنند. در واقع آن‌ها به ما گوشزد می‌کنند که پیشرفت در حرفه و شغل سخته، اما نشدنی نیست. در واقع هر فردی می‌تونه با توجه به میزان تلاش‌‌هایی که میکنه میتونه بهش دست پیدا کنه.

هر چند که گاهی اوقات صحبت‎‌های عجیب و غریبی رو می‌شنویم، مبنی بر اینکه رسیدن به موفقیت شغلی نیاز به شانس دارده! اما در واقع اینطوری نیست. با نگاهی دقیق و هوشمندانه به سبک زندگی افراد موفق، میشه به خصوصیات مشترکی بین آن‌ها پی برد. ویژگی‌هایی که باعث شده آن‌ها موفقیت را در تمامی زمینه‌ها تجربه کنند، مخصوصا در حوزه شغل و حرفه خودشون. در این مقاله موفقیت شغلی را بهتر خواهیم شناخت و در ادامه با عوامل مؤثر بر موفقیت شغلی نیز آشنا خواهیم شد.

موفقیت شغلی چیست؟

موفقیت به معنای رسیدن به خواسته‌ها و اهداف هست و همین تعریف را میشه به موفقیت شغلی هم نسبت داد. اما سؤال اینجاست که شما چه زمانی احساس می‌کنید که در شغل خودتون موفق هستید؟ زمانی که درآمد بالا کسب کنید؟ زمانی که یک کارآفرین باشید؟ زمانی که از کار خودتون لذت ببرید؟ یا زمانی که پرستیژ شغلی داشته باشید؟ یا همه موارد؟! تمامی این‌ها می‌تونه برای یک نفر موفقیت شغلی محسوب بشه. اما دقت کنید که با یادگیری عوامل مؤثر بر موفقیت شغلی، شما به همه این موارد دست خواهید یافت.

به عبارت دیگه تمامی این‌ها مثل زنجیر به هم متصلن ،به عنوان مثال اگر شما به کار خود علاقه داشته باشید یا بهتره بگم عاشق حرفه خودتون باشید، مسلما به درآمد خوبی هم خواهید رسید. اما آیا صرف داشتن علاقه، موفقیت شغلی ما را تضمین می‌کنه؟ حتما موارد زیاد دیگه ای هم هستند که ما در این مقاله به آن‌ها اشاره میکنیم. اگه تاالان از رازهای موفقیت شغلی اطلاعی نداشتید، باید اونارو یاد بگیرین و با رویکردی تازه در شغل خودتون تلاش کنید. نباید انتظار داشت که با انجام کارهای تکراری که سال‌های سال اونارو انجام دادید و نتیجه‌ای کسب نکردید، نتایج متفاوتی به دست بیارید.

آلبرت اینشتین در جمله زیبایی می‌گوید:

حماقت یعنی کاری یکسان را بارها و بارها انجام بدهی و انتظار دستیابی به نتیجه متفاوتی را داشته باشی.

یکی از آسون ترین و کم خرج ترین کارهایی که می‌تونید برای رسیدن به موفقیت انجام بدین، استفاده از تجربیات دیگران هست. به این دلیل که اونها این راه را رفته و با آزمون و خطا به نتایج مهمی دست پیدا کرده اند. لازم نیست که ما دوباره راه اونارو بریم! تنها کاری که باید انجام بدیم، عمل کردن به توصیه‌های افراد موفق است، البته با چاشنی تلاش و صبر.

مهمترین عوامل مؤثر در موفقیت شغلی

شبکه سازی را یاد بگیرید

جالبه که بدونید حدود 50 درصد از فرصت‌های شغلی، تحت عنوان آگهی‌های استخدامی مطرح می‌شن. این مطلب به این معنیه که 50 درصد دیگر از موقعیت‌های شغلی، به هیچ وجه آگهی نمی‌شن. ممکنه با خودتون بگید که این پارتی بازیه!

 اما در حقیقت این اثر شبکه سازی هست و این مهارتی بوده که باید برای موفقیت شغلی یاد بگیرید.

اگه شما بتونید شبکه سازی را به خوبی یاد بگیرید، نه تنها پیشنهاد‌های کاری زیادی براتون مهیا می‌شه، بلکه کارهاتون هم زودتر انجام می‌شه.

 به عنوان مثال فرض کنید که شما با استفاده از شبکه سازی با کارمند یک بانک و یا یک مغازه دار آشنا شدین، آیا کارتون زودتر پیش نمیره؟ دقت کنید که شبکه سازی به هیچ وجه کار غیر اخلاقی نیست. در واقع شما با انجام این کار دایره روابط خودتون رو وسیع تر می‌کنید.

به کار تیمی علاقه نشان بدید

بزارید خیالتون رو راحت کنم. اگه در یک شرکت یا یک اداره مشغول به کار هستید، انجام کار گروهی می‌تونه تصویر خوبی رو از شما در ذهن کارفرما به جا بذاره.

یکی از فواید کار گروهی اینه که شما می‌تونید روابط خودتون رو با همکاران خود، بهتر کرده و مطالب جدیدی هم یاد بگیرید. البته اگر دارای شخصیت درون گرایی هستید، کار تیمی کمی، سخته. اما باید بدونید که بدون شک کار گروهی یکی از عوامل مؤثر بر موفقیت شغلی است.

در کارهاتون نظم داشته باشید

نظم باید در تمامی جنبه‌های زندگیتون وجود داشته باشه. چه در زمینه شغلی و چه در زمینه زندگی خصوصی. به طور حتم هیچ کارفرمایی دوست نداره که شما هر روز با تأخیر به محل کار خود برسید.

علاقه خود را پیدا کنید!

یکی دیگه از عوامل مؤثر بر موفقیت شغلی، پیدا کردن علاقه هست. شاید افرادی رو بشناسید که صبح‌ها زودتر از اینکه ساعت به صدا در بیاد، از خواب بیدار میشن و به محل کار خود می‌رن. یا فردی که ساعت از دو نصفه شب هم گذشته ولی مشغول کامل کردن نقشه ساختمانی اش هست. یا یک برنامه نویس که کل شب رو بیدار مونده که کد نویسی برنامه خودش رو به طور کامل انجام بده. این‌ها همگی نمونه علاقه به شغل هست.

تحقیق در مورد موفقیت شغلی ثابت کرده که افراد موفق عاشق کار خودشون هستن و این علاقه در تمام طول عمرشون ادامه داره.

همواره تلاش کنید

باید همواره برای رسیدن به موفقیت شغلیتون تلاش کنید. این تلاش کردن می‌تونه بهبود مهارت‌ها باشد، یا شرکت در دوره‌های آموزشی. افراد زیادی هستن که با شور و اشتیاق یک حوزه رو برای کسب درآمد انتخاب می‌کنند، اما زمانی که با چالش‌های آن شغل روبرو میشن، جا می‌زنند. اگه در کسب موفقیت شغلی شکست خوردید، ناامید نشین.

جمله معروفی هست که می‌گه:

تنها به چیز‌هایی میرسی که براشون تلاش کردی، نه چیز‌هایی که آرزوش رو کردی

یکی از کارهایی که باعث می‌شه شما همواره تلاش کنید، اینه که اهداف خودتون رو به صورت هوشمندانه طراحی کنید. هدفی که در شما ایجاد انگیزه نکنه، شما را وادار به تلاش نمیکنه!

 همه انسان‌ها به صورت یکسان این شرایط رو دارن که به موفقیت‌های بزرگ دست پیدا کنند، اما تعداد افراد موفق ،کم هست. یکی از مهم ترین دلایل اینه که اشخاص موفق تلاش خودشون رو هیچ وقت متوقف نمیکنن! حتی زمانی که شرایط بسیار سختی رو تجربه می‌کردن..

اطلاعاتتون رو همیشه به روز نگه دارید

فردی می‌تونه در زندگی به موفقیت دست پیدا کنه که بیشتر از دیگران اطلاعات داشته باشه و بتونه از دانسته‌های خود به نحو مطلوب استفاده کنه.

در واقع ما باید به آن اطلاعاتی توجه کنیم که مهارت‌های شغلی ما رو افزایش میده. یک برنامه نویس باید همواره از اطلاعات جدید در حوزه کاریش آگاه بشه و همینطور یک حسابدار و یک مهندس. اگر می‌خواهید درآمد و ثروت خودتون رو افزایش بدین ، باید از شیوه‌های جدید سرمایه گذاری و کسب درآمد اطلاع پیدا کنید.

از منطقه امن خود خارج بشید

یکی از رازهای موفقیت شغلی، خروج از منطقه امنه. اینکه همیشه و هر روز بر حسب عادت یک سری کارهایی رو انجام بدید، شما رو به موفقیت شغلی نمی‌رسونه. سعی کنید که هر روز خودتون را با چالش‌های جدیدی محک بزنید. اگه از سخنرانی در جمع هراس دارید، کلاس فن بیان برید. تصمیم بگیرید و یک مسیر سرمایه گذاری برای پول‌هاتون که سال‌هاست تو بانک خوابیده، پیدا کنید.

یکی از مهم ترین عواملی که ما رو از ورود به منطقه امن باز می‌داره، ترس هست که در وجودمون رخنه کرده . بدون شک یکی از عوامل مؤثر بر موفقیت شغلی، خارج شدن از منطقه راحتی هست. اگر بتونید این کار رو انجام بدین، بدون شک اتفاقات خوبی براتون رخ میده. یک کارفرما از اینکه کارمندش مدام خودش رو به چالش می‌کشه، بسیار راضی خواهد بود و بدون شک این یکی از عوامل مؤثر در موفقیت شما خواهد بود.

به یادگیری تهعد داشته باشید

علم و تکنولوژی با سرعت باور نکردنی در حال رشده و به نظر می‌رسه که به زودی هوش مصنوعی کل جهان رو خواهد گرفت. وظیفه شما به عنوان یک فرد شاغل اینه که یادگیری رو فراموش نکنید. به نظر می‌رسه که جامعه شغلی از مدرک گرایی به سمت تخصص گرایی در حال تغییر هست . کسی که در کاری تخصص داشته باشه، موقعیت‌های شغلی خوبی رو هم به دست میاره.

اما به دست آوردن این تخصص نیاز به یادگیری داره و باید برای آن زمان صرف بشه اگه هر روز در کار خود مطالعه نکنید، از رقبای خود عقب خواهید ماند. دقت کنید که همه ما نیاز به یادگیری دو نوع مهارت نرم و سخت داریم.

مهارت نرم آن‌هایی هستند که باعث می‌شه ما بتونیم روابط بهتری را با دیگران برقرار کنیم، مانند یادگیری فن مذاکره. مهارت سخت هم به آن‌هایی گفته می‌شه که مربوط به حوزه و شغل مورد نظرتون است. مثل یادگیری تولید محتوا در بحث دیجیتال مارکتینگ.

فن بیان خود را بهبود بدید

زبان یکی از مهم ترین وسیله‌هایی هست که خداوند برای برقراری ارتباط به ما عنایت کرده. اما افراد مختلف از این وسیله به نحو‌های مختلف بهره می‌برند. شاید شما هم افرادی رو دیده باشید که با طرز صحبت کردنشون، دیگران رو تحت تأثیر قرار می‌دهند. فروشنده ای که مشتری را ترغیب به خرید می‌کنه و یا فرد دیگه ای که همیشه کارهاش با سرعت انجام می‌شه..

این مهارت قابل یادگیریه و امروزه آن را با نام فن بیان می‌شناسیم. می‌تونید این مهارت رو میتونید با شرکت در دوره های آموزشی فن بیان یاد بگیرید. بدون شک یاد گرفتن فن بیان، یکی از عوامل مؤثر در موفقیت هست که روز به روز به اهمیت آن افزوده می‌شه.

مسئولیت پذیر باشید

بهتر است این قسمت را با یک جمله از برایان تریسی شروع کنیم:

هیچ کس مسئول شکست ما نیست به جز خودمون

آدمها می‌تونن از خیلی از مسئولیت‌های خودشون شونه خالی کنن و دلیل شکست‌های خودشون رو به گردن خانواده یا جامعه بندازن. اما مطمئن باشید که عواقب مسئولیت ناپذیری در انتظارشون خواهد بود و راه فراری از آن نیست. اگه به زندگی افراد موفق نگاهی دقیق داشته باشین، متوجه میشید که آن‌ها مسئولیت صد در صد زندگی خودشون رو به عهده گرفتن. اگه بتونید خودتون رو فردی مسئولیت پذیر کنید، بدون شک موفقیت‌های زیادی را تجربه خواهید کرد.

اگه در زندگی شکست را تجربه کردید، باید وقت بگذارید و تمامی اتفاق‌هایی که باعث شکست شده رو مورد بررسی قرار بدین. در مرحله بعدی باید آن‌ها را به طور دقیق یادداشت کرده و سعی کنید که آن‌ها را تکرار نکنید. مسئولیت پذیری باعث می‌شه که احساس لذت بیشتری از زندگی خود داشته باشین و همچنین آرامش رو نیز تجربه میکنید.

از انتقاد ناراحت نشید

ناراحت شدن از انتقاد چیز عجیبی نیست. همه ما از شنیدن انتقاد یا سرزنش ناراحت می‌شیم و دلیل این امر هم در فرآیند مغز ما نهفته ست. مغز ما به گونه ای تمایل یافته که به موارد منفی واکنش نشان می‌ده. به این دلیل که می‌خواهد ما رو از مواجه شدن با هرگونه خطر یا ناراحتی نجات بده. اما این نکته را باید بدونید که شنیدن انتقاد و عصبانی نشدن در برابر آن، می‌تونه به رشد شما کمک زیادی کنه. البته نباید به هر انتقادی گوش داد. در واقع کار بعضی از افراد صرفا کوچک کردن شما هست و دلیل آن نهم می‌تونه از حسادت باشه. حرف ما در مورد این افراد نیست، بلکه افراد زیادی هستند که از سر دلسوزی و با انتقاد سازنده به سمت شما میان.

در این حال شما نه تنها نباید عصبانی بشید، بلکه باید از آن‌ها ممنون هم باشید. به این دلیل که آن‌ها به صورت رایگان عیب شما را بهتون میگن. گاهی اوقات برطرف کردن یک عیب می‌تونه ما رو تا اندازه زیادی به سمت موفقیت حرکت بده. اگه یک فروشنده هستید، به انتقادات و پیشنهادات مشتری‌هایتان خوب گوش بدین. چرا که با عمل کردن به خواسته‌هاشون می‌تونید اونارو به مشتری ثابت خود تبدیل کنید. بدون شک پذیرفتن انتقادها یکی از عوامل مؤثر در موفقیت افراد می‌باشد.

نتیجه گیری

در این مقاله در مورد موفقیت شغلی صحبت کردیم و یاد گرفتیم که موفق شدن کار آسونی نیست. تمامی انسان‌های موفق با تلاش و عمل به آموزه‌هایی که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم، به موفقیت رسیده اند. به یاد داشته باشید که در مسیر رسیدن به موفقیت راحتی و لذت وجود ندارد. هر چند ممکنه گاهی به موفقیت‌هایی نهم دست پیدا کنیم و از آن‌ها لذت ببریم. اما دقت کنید که در این مسیر ممکنه بارها با چالش‌های سخت و غیر جذاب روبرو بشید.

شما مانند یک جنگجو هستید که باید برای رسیدن به موفقیت شغلی، همواره تلاش کنید و هرگز تسلیم نشید. امیدوارم از راهکارهای موفقیت شغلی که اشاره شد، در جهت رشد و پیشرفت خود استفاده کنید.

hanota

اشتراک در
اطلاع از
guest
نام دوره
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
preloader