هانوتا

فهرست

خانه » مهارتهای استخدامی » آشنایی با قالب سوالات مورد پرسش در زمان مصاحبه
05 مهر 1401

آشنایی با قالب سوالات مورد پرسش در زمان مصاحبه

آشنایی با قالب سوالات مورد پرسش در زمان مصاحبه

سوالاتی که توسط متخصصان منابع انسانی پرسیده می‌شود، بسیار نامحدود هستند و می‌توانند در هر زمینه‌ای مطرح شوند. در این متن به معرفی انواع سوال در مصاحبه شغلی می‌پردازیم

اگرچه این سوالات بسیار پیش‌افتاده و عمومی هستند، اما ممکن است جواب مناسبی برای آن‌ها نداشته باشید و به راحتی شغلی را که خیلی به آن علاقه دارید، از دست بدهید

۱) درباره‌ی خودت به ما بگو؟

مصاحبه‌کننده‌ها قبل از هر چیزی از شما می‌خواهند تا راجع به خودتان صحبت کنید. این سوال یک فرصت طلایی در اختیار شما قرار می‌دهد تا تمایز خود را نسبت به رقبای‌تان مشخص کنید.

برای پاسخ به این سوال، بسیاری از افراد شروع به صحبت در مورد محل زندگی خود، فرزندان‌شان، چیزهایی که دوست دارند و چیزهایی که دوست ندارند، می‌کنند. اما باید بدانید که این یک مصاحبه شغلی است و به اشتراک‌گذاری جزئیات زندگی شخصی چندان جالب نیست.

خود را جای کارفرما قرار دهید، دوست دارید چه چیزهایی بشنوید؟ آن‌ها را بیان کنید.

برای راحتی می‌توانید پاسخ‌های خود را به دو قسمت تقسیم کنید:

  1. چرا برای این شغل واجد شرایط هستید؟
  2. چرا برای استخدام در این شغل درخواست داده‌اید؟

جزئیات و دستاوردهای خود را بیان کنید که واجد شرایط بودن شما برای این شغل را نشان می‌دهند. هم‌چنین روی پیشرفت تمرکز کنید و نشان دهید که به دنبال پیشروی در حرفه خود هستید.

۲) چه اهدافی دارید؟

خوب این سوال یکی از مهم‌ترین انواع سوال در مصاحبه شغلی محسوب می‌شود، اما یک سوال فلسفی نیست و مصاحبه‌کننده نمی‌خواهد طرز فکر شما نسبت به آفرینش جهان و خواسته‌های درونی شما را بشنود. بلکه او به دنبال اینست که ببیند آرزوهای شغلی شما چیست و رضایت شغلی شما از چه چیزهایی ناشی می‌شود.

اگر شما بخواهید طی ۵ سال آینده استارتاپ خود را راه‌اندازی کنید و در حال برنامه‌ریزی برای آن هستید، احتمالا گزینه‌ی مناسبی برای آن‌ها نباشید.

به جای گفتن جزئیات زیاد روی مهارت‌ها، توانایی‌ها، تجربه‌ها و خواسته‌های خود تمرکز کنید.

3) چرا این شغل را می‌خواهی؟

خوب! ممکنه بگید جواب این سوال کاملا واضحه، من این شغل را می‌خواهم تا پول بیشتری داشته باشم، یا این شغل زمان کاری مناسب‌تری نسبت به شغل قبلی من دارد و یا سایر استدلال‌های مشابه که مصاحبه‌کننده نباید این‌ها را از زبان شما بشنود.

هر کارفرمایی به دنبال استخدام افرادی است که اهداف والایی از شغلش داشته و برای آن ارزش بسیاری قائل باشد. پس به جای گفتن جملات ذکر شده در بالا، بیشتر به جواب خود فکر کنید.

آن‌ها انتظار دارند شما استدلال مناسبی داشته باشید که این شغل در پیشرفت شغلی شما نقش موثری دارد و یک گام رو به جلو برای شما محسوب می‌شود.

اگر بگویید که این شغل باعث پیشرفت من در کارم خواهد شد، حتما از شما دلایل این حرف‌تان را خواهند خواست، پس قبل از حضور در جلسه مصاحبه شغلی حتما راجع به جواب آن فکر کنید.

4) مهم‌ترین نقطه ضعف شما چیست؟

بسیاری از مصاحبه‌شوندگان از این سوال متنفر هستند. همه‌ی آن‌ها می‌دانند که این سوال یک دام است و ممکن است تمام زحمات شما را به هدر دهد.

به ویژگی‌های منفی خود فکر کنید. ضعفی را انتخاب نکنید که صلاحیت شما برای استخدام در این شغل را رد کند. اما یک جواب واقعی بدهید.

وقتی جواب واقعی می‌دهید، نشان ‌می‌دهید که شما پذیرفته‌اید که کامل نیستید و همواره فرصت‌هایی برای رشد دارید. اما می‌توانید بگویید که برای غلبه بر این ضعف خود در حال آموزش و تمرین هستید.

5) در مورد مهم‌ترین نقطه قوت خود صحبت کنید؟

مهم‌ترین نقطه قوت باید چیزی باشد که آن‌ها به آن احتیاج دارند. حتی اگر یک ویژگی خارق‌العاده دارید، اما کارفرما به آن نیازی ندارد، آن را رها کنید. به مواردی فکر کنید که باعث می‌شود آن‌ها مطمئن شوند با استخدام شما برخی از مشکلات اساسی آن‌ها از بین خواهد رفت.

شاید بگویید که از کجا بدانیم که آن‌ها به چه مهارت‌ها و توانایی‌هایی نیاز دارند، باید بگویم که تحقیقات در مورد شرکت را به شدت جدی بگیرید.

6) در مورد مهم‌ترین دستاورد و موفقیت خود بگویید

در جواب به این سوال هم باید دستاوردی را انتخاب کنید که به کارفرما اثبات کند، شما بهترین گزینه برای این شغل هستید. در صورت امکان، به یکی از موفقیت‌های اخیر خود اشاره کنید که توانایی‌های شما برای انجام این کار را به خوبی نشان می‌دهند. حتما قبل از مصاحبه حضوری راجع به این موضوع فکر کنید و بهترین جواب‌ها را پیدا کنید.

7) چرا می‌خواهید شغل قبلی خود را ترک کنید؟

بدیهی است که اگر بگویید از رئیس فعلی و شرکتی که در آن کار می‌کنید، متنفر هستید، این حس به مصاحبه‌کننده القا می‌شود که در نهایت به شرکت آن‌ها هم چنین حسی خواهید داشت.

اگرچه ممکن است یکی از دلایل شما به موارد ذکر شده بستگی داشته باشد، اما احتمالا دلایل دیگری هم وجود داشته باشد. شما می‌توانید به مواردی مثل موارد زیر اشاره کنید:

  • شرکتی که در آن کار می‌کردم، ناپایدار است و به نظر می‌رسد که دوام چندانی نداشته باشد.
  • کارفرمای قبلی من اهمیتی به پیشرفت و رشد حرفه‌ای من نمی‌داد.
  • و … .

8) از کی می‌توانی کار را شروع کنی؟

اگر این سوال برای شما مطرح شد، بدین معنا نیست که استخدام شدید. به احتمال زیاد آن‌ها این سوال را از همه‌ی کاندیداها می‌پرسند تا به هنگام مقایسه گزینه‌های استخدام مدنظر قرار دهند.

اگر هم‌اکنون شاغل هستید، در مورد تاریخ شروع کار صادق باشید و حرفه‌ای رفتار کنید. به آن‌ها بگویید که باید در مورد انتقال با شرکت فعلی خود صحبت کنید. اما اگر می‌توانید سریعا کار را آغاز کنید، می‌توانید بگویید که همین فردا کار را شروع می‌کنم.

انگیزه داشتن برای شروع کار همواره حس خوبی می‌دهد.

9) حقوق دریافتی که از ما انتظار دارید چقدر هست؟

حقوق و دستمزد بخشی از وظایف کارفرمایان است و نیازی نیست که نسبت به دریافت آن معذب باشید. قبل از این‌که در جلسه مصاحبه حضور پیدا کنید، تحقیقات لازم را انجام دهید تا ببینید برای شغل‌های مشابه در اطراف شما چه میزان پرداخت می‌شود. سایت‌هایی مثل لینکدین، پونیشا و گوگل هم می‌توانند به شما در پیدا کردن قیمت مناسب کمک کنند.

به جای گفتن یک عدد خاص، یک محدوده مشخص کنید. مطمئن باشید که اگر با حداقل مبلغ گفته شده، موافقت شد، با آن کنار می‌آیید.

10) چرا می‌خواهید این‌جا کار کنید؟

این سوال یکی از مهم‌ترین انواع سوال در مصاحبه شغلی محسوب می‌شود. شما باید بدانید که چرا بسیاری از کارکنان آن‌جا از کار در این شرکت خوشحال هستند. این موضوع به شما کمک می‌کند که اطلاعات بیشتری راجع به فرهنگ غالب بر شرکت به دست آورید و دلایل خود را هم براساس آن سازماندهی کنید.

به یاد داشته باشید که دلایل شما باید منطقی و قابل باور باشد، در غیر اینصورت کارفرما متوجه تناقض در صحبت‌های شما شده و گفته‌های شما را باور نخواهد داشت.

11) در مورد ما چه می‌دانید؟

این سوال در واقع یک آزمون ساده است که نشان می‌دهد آیا شما برای کار در آن شرکت جدی هستید یا نه؟ اگر واقعا شرکت مورد نظر را دوست دارید و می‌خواهید در آن‌جا استخدام شوید، هر آن‌چه را که لازم است راجع به آن شرکت بدانید، پیدا کنید.

تحقیقات گسترده انجام دهید و همه‌ی جزئیاتی را که متوجه شدید، با آن‌ها در میان بگذارید. حتی شاید مقالات و مصاحبه‌هایی راجع به آن‌ها پیدا کنید که خودشان خبر ندارند.

12) چرا از شغل قبلی خود اخراج شدید؟

این یکی دیگر از سوالات خطرناکی است که باید در پاسخ دادن به آن مراقب باشید. اکنون زمان مناسبی برای دفاع از خود و ساختن یک داستان طولانی درباره‌ی این‌که شما قربانی شده‌اید، نیست.

درباره‌ی اختلاف نظرهای‌تان با رئیس قبلی صحبت کنید که باعث شده تا شما از هم جدا شوید. مراقب باشید که دیگران را مقصر ندانید. نشان دهید که شما از آن تجربه چیزهای زیادی آموخته‌اید و اکنون در تلاش هستید تا شانس رخ دادن مجدد آن را کاهش دهید.

13) در زمان‌هایی که سازمان دچار بحران شده و فضا پر از استرس است، چگونه رفتار می‌کنید؟

توانایی تحمل فشار و سختی برای کار در یک سازمان ضروری است. اما با گفتن این جمله “من به راحتی استرس وارد شده به خودم را کنترل می‌کنم” قابل قبول نیست. باز هم همانند سوالات قبل باید از تجارب خود داستان‌هایی را روایت کنید.

به آن‌ها بگویید که در گذشته چه اتفاقاتی رخ داد و شما چه رفتاری از خود نشان دادید تا بر مشکل غلبه کنید.

خوب! این‌ها سوالاتی هستند که در اکثر مصاحبات شغلی پرسیده می‌شوند، با این‌که جواب دادن به آن‌ها ساده به نظر می‌رسد، اما اگر ذهنیت صحیحی از آینده شغلی خود، چشم‌انداز و آینده شرکت و بازار کار این حوزه نداشته باشید، نخواهید توانست تا پاسخ‌های مناسبی ارائه کنید. بنابراین قبل از اقدام برای هر شغلی اطلاعات کافی از آن به دست آورید، دلایل خود را برای انتخاب این شغل به وضوح روشن کنید و سپس خود را برای مواجهه با هر سوالی آماده کنید. فکر کردن به سوالات احتمالی، پیدا کردن پاسخ آن‌ها براساس تجارب قبلی و تمرین کردن در مقابل آینه می‌تواند برای شما بسیار موثر باشد.

hanota

اشتراک در
اطلاع از
guest
نام دوره
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
preloader