هانوتا

فهرست

خانه » مهارتهای استخدامی » اهمیت ارتباط غیرکلامی در محیط کار
05 مهر 1401

اهمیت ارتباط غیرکلامی در محیط کار

اهمیت ارتباط غیر کلامی درمحیط کار

ارتباط غیر کلامی درمحیط کار چیست؟!

ارتباط غیرکلامی نوعی از ارتباط است که افراد بدون بیان کلمات، اطلاعات و احساسات خود برقرار می‌کنند. سیستم ارتباطی و زبانی انسان از دو نوع ارتباط کلامی و ارتباط غیرکلامی تشکیل شده که این دو نوع ارتباط تفاوت‌های بسیاری با یکدگیر دارند.

ارتباط غیرکلامی شامل:

  1. زبان بدن (ژست، طرز ایستادن و حرکات بدن)
  2. برقراری ارتباط چشمی
  3. تٌن و اکتاو صدا
  4. فاصله و فضای میان افراد
  5. تماس فیزیکی
  6. ظاهر (رنگ‌ها، نمادها و …)

باید در نظر داشته باشید که نشانه‌های غیرکلامی فوق 10 برابر، بیشتر از کلمات تاثیرگذارتر هستند. این موضوع به این معنی است که همکاران شما صحبت‌های شما را می‌شنوند، اما واقعیت این است که رفتار شما، لحن صدای‎‌تان و ارتباط چشمی با شما تاثیر بیشتری بر آن‌ها دارد.

انسان‌ها به طور ناخودآگاه از ارتباطات غیرکلامی هدف و صداقت شما را برداشت کرده و در خصوص واکنش‌های خود در برابر شما تصمیم خواهند گرفت. اگر ارتباط غیرکلامی شما در مسیر درستی پیش برود، آن‌ها بدون اینکه حتی بدانند، به شکل ناخودآگاه، حس خوبی از شما خواهند گرفت. این حس خوب، باعث تقویت احترام، ایجاد روابط بهتر و در نهایت افزایش قدرت شما در محیط کار خواهد شد.

نکاتی مهم در مورد، ارتباط غیرکلامی

ارتباط غیرکلامی، شیوه ای از ارتباط است که خود به شیوه های گوناگونی صورت می گیرد. در این نوشتار برخی از نکات مهم برای ارتباط گیری بهتر در حوزه ارتباط غیرکلامی بیان شده است. با ما همراه باشید.

حالت چهره یکی از روش های ارتباط غیرکلامی است.
 

در ارتباط غیر کلامی توجه به موارد ذیل مهم است:

1_ سطح: 

اشاره به تفاوت در میزان ارتفاع بین برقرار کنندگان ارتباط دارد. به طور کلی ارتباط هنگامی راحت تر خواهد بود که افراد دریک سطح باشند. برقراری ارتباط بین دو نفر در دو سطح متفاوت می تواند دریکی از طرفین یا هردو طرف، احساس بی ثمر بودن رابطه را پدید آورد و گاهی این کار به منظور خاص صورت می گیرد: عدم دعوت فرد به نشستن هنگام ورود وی به یک اتاق کار، این پیام را القاء می کند که او باید به زودی آنجا را ترک کند.


2_ جلوه ظاهری و وضعیت آراستگی: 

پیام هایی همچون وضعیت اجتماعی فرد، شخصیت، عادات پاکیزگی و …ممکن است به وسیله جلوه فیزیکی منتقل شود.

3_ ظاهر عمومی بدن: 

در مورد بیماران مشاهده تغییرات در ظاهر، یکی از مسئولیت های مهم پرستار جهت شناخت بیماری و یا ارزشیابی تأثیرمراقبت است. مثلاً کسی که مایعات کافی دریافت نکرده پوست خشکی دارد و چشم ها گود افتاده است.

4_حالت چهره: 

احساساتی همچون غمگینی، شادی، خشم ،تعجب و سردرگمی و… رانشان می دهد.

5_حرکات دست و حرکات سر: 

تکان دادن سرودست به طور واضحی توافق و عدم توافق را بدون نیاز به کلمات منتقل می کند. مشت های گره کرده و دست های بی قرار و پاهایی که به زمین کوبیده می شود، استرس و تنش را آشکار می سازد. در حالی که دست های باز وآرام نشانگر یک زمینه ذهنی آرام می باشد. مشکلات عاطفی از قبیل گیجی یا نگرانی، اغلب با گذاشتن دست روی سر و بازی با مودست کشیدن روی ریش یا مالش پیشانی نشان داده می شود.

6_ تماس چشمی: 

به عنوان یک قاعده کلی وقتی گوینده روی آنچه می گوید تمرکز دارد، چشمانش تمایل به چرخیدن دارد. هنگامی که انتظار دریافت پاسخی را داشته باشد، مستقیماً به شنونده نگاه خواهد کرد. اگر به شنونده نگاه نکند ممکن است به این علت باشد که یا با شنونده یا با آنچه می گوید راحت نیست. درمورد شنونده نیز قاعده کلی آن است که وقتی به آنچه می گوید توجه داشته باشد به طور مستقیم در چشمان گوینده نگاه خواهد کرد، اما اگر توجهش منحرف شده باشد به جای دیگر نگاه می کند. اگر خدمت گیرنده خدمات بهداشتی دریابد که کارمند بهداشتی به جای دیگری غیرازاو نگاه می کند قضاوت خواهد کرد که اودرحال توجه به وی نیست این موضوع به خصوص برای فرد مضطربی که نیاز دارد احساس کند متخصص بهداشتی تمام توجهش به اوست ، مهم است. دربعضی از فرهنگ ها تماس مستقیم چشمی نشانه بی احترامی است.

البته بایستی توجه داشت که خیره شدن زیاد به فرد دیگر نیز تأثیر ارتباط را کاهش خواهد داد. مقتضیات فرهنگی نیز بایستی مورد توجه قرار گیرد. چنانکه دردین مبین اسلام نیز نگاه کردن مستقیم در چشمان زنان به هنگام صحبت با ایشان برای مردان نامحرم توصیه نشده است.


7_ حالت  بدن(ژست): 

یک علامت غیرارادی است که اطلاعات مهمی را درباره نگرش ها، نسبت به خودمان و دیگران منتقل می کند. مثلا یک ژست آسوده معمولا می تواند هم گویای حالت خویشتن پنداری حاکی ازاعتماد به نفس و هم حاکی از اطمینان درفردی باشد که با او در حال برقراری ارتباط هستیم.

8_  لمس

: لمس به عنوان یکی از موثرترین راههای غیر کلامی جهت بیان احساسات مانند آسودگی و عشق و دلبستگی و امنیت و عصبانیت و محرومیت و پرخاش و هیجان و … می باشد. لمس در بچه ها جهت تکامل «من» لازم است ودر افراد مسن نشانه توجه است

9_ طرز راه رفتن: 

راه رفتن با وقار و هدف دار معمولاً حامل پیام سلامتی است. و برعکس بدون هدف، نشانه غمگینی و یا دلسردی است.

10_ صداها: 

گریه کردن نشانه هیجان و یا غم و ناله کردن و نفس نفس زدن نشانه ترس و یا درد ویا متعجب شدن و آه کشیدن همراه با صدا نشانه عدم تمایل در انجام کارها یا نشانه تسکین.

11_ سکوت: 

ممکن است نشانه درک کامل یکدیگر و یا نشانه عصبانیت آنها از یکدیگرباشد.

hanota

اشتراک در
اطلاع از
guest
نام دوره
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
preloader