هانوتا

فهرست

خانه » مهارتهای استخدامی » معرفی تستهای شخصیتی معتبر برای استخدام
04 مهر 1401

معرفی تستهای شخصیتی معتبر برای استخدام

معرفی تستهای شخصیتی معتبر برای استخدام

دیگه صرف داشتن یک رزومه فوق‌العاده و قدرت مذاکره بالا برای استخدام در یک شغل کافی نیست. لازم است شناختی عمیق‌تر نسبت به کارجو و جنبه‌های مختلف او که با شغل بالقوه‌اش در ارتباط‌اند به دست آورید. چالش‌های شناخت کارجو ازیک‌ طرف و هزینه‌های بالای استخدام افراد اشتباه از سوی دیگر باعث شده بسیاری شرکت‌های پیشرو برای استخدام نیروهای خود از آزمون استخدامی استفاده کنند. یکی از جنبه‌های مورد ارزیابی در آزمون‌های استخدامی جامع، تست شخصیت شناسی یا روان‌شناسی شخصیت است. این نوع آزمون‌ها تلاش می‌کنند با جمع‌آوری اطلاعات به شیوه‌ای بی‌طرفانه و علمی، دیدگاه درستی از کارجو به کارفرما ارائه دهند.

استخدام داده محور

بهترین تصمیمات مدیریتی تصمیمات مبتنی بر داده هستند. چه بهتر می‌شود اگر این داده‌ها به روشی بی‌طرفانه و اعتبارسنجی شده به دست مدیران و تصمیم‌گیرندگان برسد. استفاده از تست شخصیت شناسی به تصمیم‌گیرندگان در مراحل مختلف استخدام کمک می‌کند، تصمیمی معقولانه بگیرند.

تست روانشناسی به کارفرما کمک می‌کند علاوه بر ارزیابی مهارت‌ها، توانمندی‌های ذاتی فرد را نیز بسنجد. به‌این‌ترتیب کارفرما می‌تواند اثربخشی فرد به‌عنوان عضوی از تیم، توانایی تجزیه‌وتحلیل و شیوه مذاکره او را تا حدی پیش‌بینی کنند.

 

 

تستهای شغلی و سازمانی چه کاربردهایی دارن؟!

تست های شغلی و سازمانی برای اهداف مختلفی به کار می رود. از این آمون ها می توان برای «غربال گری منابع انسانی»، «ارزیابی شایستگی ها»، «جانشین پروری» و «استخدام نیروهای جدید» استفاده کرد.

چرا افراد باید از تستهای شغلی و سازمانی استفاده کنند؟!

افراد می توانند از تست های شغلی و سازمانی برای جهت دهی به انتخاب حرفه خود استفاده کنند. همچنین از آنجایی که بسیاری از مراکز از این تست ها برای غربال گری و جذب و استخدام استفاده می کنند، می توانید خود را با این آزمون ها محک بزنید و نقاط ضعف تان را بررسی کنید.

 

آیا تستهای شغلی و سازمانی معتبر هستند؟!

کلیه تست های شغلی و سازمانی در سایت ای سنج آزمون های استاندارد بین المللی می باشند که اعتبار علمی آن ها در پژوهش های مختلف بررسی شده است. این آزمون توسط شرکت ها و سازمان های بزرگ دنیا مورد استفاده قرار می گیرند.

 

مهمترین آزمونها در دسته شغلی و سازمانی کدام تستها هستن؟!

در گروه آزمون های شغلی و سازمانی تست هایی بیشتر کاربرد دارند که برای ارزیابی شخصیت، استعداد و ویژگی های روانی کارکنان به کار می روند. از جمله مفید ترین تست ها در این گروه؛ «تست نئو» «تست دیسک» می باشد.

تست نئو NEO-FFI

این تست یکی از مهم‌ترین ابزار‌های روان‌شناسی استخدام است که رشد حرفه‌ای کارجو را پیش‌بینی می‌کند. این تست که به نام NEO Five Factor Inventory  شناخته می شود، یک تست ۵ عاملی برای شخصیت شناسی است.

انواع شخصیت در تست نئو:

 • زودرنج
 • سازگار
 • برون‌گرا
 • وظیفه‌شناس

تست پروفایل دیسک DISC

تست دیسک یکی از بهترین ابزارهای سنجش شخصیت کارجو در مصاحبه استخدامی محسوب می‌شود. این تست اولویت‌های کارجو و انگیزه‌های او را نیز برای شما مشخص می‌کند. این تست جهت پیش‌بینی رفتار کارمندان در شرایط گوناگون کاری استفاده می‌شود.

انواع تیپ شخصیتی در DISC:

 • ثابت‌قدم
 • سلطه‌گر
 • وظیفه‌شناس
 • تأثیرگذار

نتایج این آزمون نشان می‌دهند که سبک رفتار کارجو در تیم‌های کاری به چه صورت است.

تست علاقه‌مندی شغلی هالند Holland

آزمون هالند یکی از بهترین تست‌ها برای سنجش علاقه‌مندی‌های شغلی کارجویان توسط کارفرمایان است. این تست که به آن آزمون رغبت سنج شغلی نیز می‌گویند، اطلاعاتی در مورد رغبت افراد نسبت به حوزه‌های مختلف شغلی ارائه می‌دهد.
این تست توسط جان هالند بر این مبنا طراحی شده که افراد در محیط متناسب با ویژگی‌های شخصیتی خود بهترین کارایی را خواهند داشت.

تیپ‌های شخصیتی آزمون هالند:

 • واقع‌گرا (Realistic)
 • جستجوگر (Investigative)
 • هنری (Artistic)
 • اجتماعی (Social)
 • جسور (Enterprising)
 • قراردادی (Conventional)

hanota

اشتراک در
اطلاع از
guest
نام دوره
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
preloader