هانوتا

فهرست

خانه » مهارتهای استخدامی » الزامات پیش از مصاحبه
02 مهر 1401

الزامات پیش از مصاحبه

الزامات پیش از مصاحبه

وقتی در نوشتن رزومه های کاری و نامه های درخواست کار مهارت پیدا کردید، نوبت به مصاحبه های کاری میرسه تا هر چه بیشتر به هدفتون برای پیدا کردن کار موردنظرتون نزدیک بشید. در این مقاله به نکات بسیار مهم برای موفقیت در مصاحبه های شغلی اشاره میکنیم.

نکات موفقیت در مصاحبه شغلی

1. درمورد کارفرما، مدیر منابع انسانی و موقعیت کاری تحقیق کنید.

موفقیت در مصاحبه با داشتن اطلاعات خوب و کافی درمورد کار موردنظر شروع میشه. باید کارفرما، الزامات شغلی و پیشینه کسی که با شما مصاحبه خواهد کرد رو خوب بشناسید. هرچه بیشتر تحقیق کنید، اطلاعات بیشتری به دست میارید و بهتر به سوالات مصاحبه کننده پاسخ خواهید داد. منابع اطلاعاتی شما میتونه وبسایت آن شرکت، موتورهای جستجوی اینترنتی، ابزارهای تحقیق و شبکه ارتباطات شما باشه.

2. سوالات متداول برای مصاحبه های شغلی رو مرور کنید و پاسخهای خوبی برای آنها آماده کنید.

یکی دیگه از نکات مهم برای موفقیت در مصاحبه شغلی، آماده کردن پاسخ برای پرسشهای متداولی است که در مصاحبه ها پرسیده میشه هدفتون باید ارائه پاسخهایی کوتاه و دقیق درمورد موضوع کار باشه. یک راه عالی برای به خاطر سپردن پاسخهاتون اینه که اونارو به شکل داستانگونه به خاطر بسپارید. نیازی به حفظ کردن جوابهاتون نیست (البته بهتره اصلاً اینکار را نکنید).

3. سر ساعت در جلسه مصاحبه حاضر بشید.

برای دیر رسیدن سر جلسه مصاحبه هیچ بهانه ای جایز نیست. سعی کنید حداقل ۱۵ دقیقه قبل از وقت تعیین شده حضور پیدا کنید تا کارهایی مثل پر کردن فرم استخدام و از این قبیل را زودتر انجام بدید. این زودتر رسیدن به شما این امکان رو میده که کمی محیط شرکت رو نیز بررسی کنید.

روز قبل از مصاحبه، چند کپی اضافه از رزومه و مدارکتون تهیه کنید. اگر نمونه کار دارید، اونارو هم همراه خود ببرید. بردن کاغذ و خودکار برای یادداشت برداری رو فراموش نکنید. همچنین دقت کنید وقتی سر جلسه رسیدید، تلفن همراهتون رو خاموش کنید.

4. سعی کنید تو برخورد اول تاثیر گذار باشید

یکی از مهمترین اصلها در مصاحبه های شغلی اینه که مودب باشید و با هر کس که روبرو میشید احوالپرسی کنید، از پارکبان گرفته تا مسئول پذیرش و فرد مصاحبه کننده. کارفرماها معمولاً کنجکاوند که تقاضادهنده ها چطور با اعضای شرکت رفتار میکنند و اگر برخوردتون با این افراد مغرورانه یا بیادبانه باشه ممکنه اون کار رواز دست بدید.

وقتی نوبت به مصاحبه شما رسید، به خاطر داشته باشید که اولین تاثیری که بر جای میگذارید — یعنی حسی که در ثانیه های ابتدای برخوردتان به مصاحبه کننده منتقل میکنید — میتونه منجر به موفقیت یا شکست شما بشه. با خوب لباس پوشیدن، سر موقع رسیدن، خوب ایستادن، لبخند زدن، ارتباط چشمی و … اولین تاثیرتون رو خوب بر جای بگذارید.

یادتون باشه که داشتن رویکردی خوب و نشان دادن علاقه و اشتیاق برای اون کار، ازجمله نکات مهم برای مصاحبه های شغلی است. تحقیقات نشان میدهد که مصاحبه کننده ها تصمیمات مهم دررابطه با استخدام افراد رو در ۲۰ دقیقه اول میگیرند.

5. با اعتمادبه نفس، دقیق، متمرکز و رسمی باشید.

وقتی مصاحبه شروع میشه، رمز موفقیت کیفیت و رسانش پاسخهای شماست. هدفتون باید ارائه پاسخهای دقیق، رسمی و صادقانه باشد. همچنین هدفتون باید این هم باشد که مصاحبه را به مرحله بعد ببرید، بنابراین باید حواستون باشه پاسخهایی بدید که همه مهارتها، تجربیات و تواناییهای شما رو به خوبی مطابق با نیازهای اون شرکت نشون بده. نمونه های خوب از راهکارها و دستاورهایی که داشتید رو بیان کنید اما دقت کنید که پاسخهاتون باید کوتاه و دقیق باشه.

با آماده کردن پاسخهای سوالات متداولی که در مصاحبه های شغلی پرسیده میشه، از ارائه پاسخهای طولانی و نامربوط که ممکنه باعث خسته شدن مصاحبه کننده بشه، جلوگیری خواهید کرد. و آخر اینکه هرچقدر هم که فرد مصاحبه کننده به شما میدان بده، هیچوقت درمورد کارفرما یا همکاران سابقتان بدگویی نکنید. این مصاحبه درمورد شخص شماست و همه تلاشتون باید این باشه که نشون بدید مناسب اون کار هستید.

6. سوالات خوب بپرسید. 

تحقیقات نشون میدهه که کارفرما با میزان سوال کردن تقاضادهنده های کار در مصاحبه، به علاقه اونها به گرفتن اون کار پی میبرند. درنتیجه، حتی اگر فرد مصاحبه کننده شدیداً درگیر توضیح دادن درمورد نیازهای کاری خودشون بود، شما باید چند سوال از او بپرسید. اگر باهوش باشید از قبل سوالاتی را آماده میکنید و اگر در حین مصاحبه نیز سوالاتی به ذهنتون رسید، از او میپرسید.

7. ابتدا تواناییهایتان را به معرض فروش بگذارید و بعد معامله را تمام کنید.

کسی که استخدام میشه، کسیه که بیشترین تلاش خودش رو برای پاسخ دادن به سوالات مصاحبه کننده به کار میگیره و سعی میکنه تا جایی که در توان داره تواناییهای خودش  رو به او نشون بده.

نکته آخرموفقیت در مصاحبه های شغلی نیاز به تحقیق، تمرین و پشتکار داره. هرچه تلاش بیشتری برای آماده سازی خود قبل از مصاحبه به کار بگیرید، برای گرفتن شغل مورد نظرتون موفقیت بیشتری خواهید داشت، مخصوصاً اگر این نکات رو به درستی رعایت کنید.

hanota

اشتراک در
اطلاع از
guest
نام دوره
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
preloader