هانوتا

فهرست

خانه » مهارتهای استخدامی » کار در بخش دولتی بهتره یا خصوصی؟!
04 مهر 1401

کار در بخش دولتی بهتره یا خصوصی؟!

کار در بخش دولتی بهتره یا خصوصی؟!

بحث بین شرکت‌های دولتی و خصوصی ریشه‌دار است. اینکه کدام یک از اینگونه شرکت‌ها برای کار کردن بهتر هستند؟ هرکدام از این شرکت‌ها چه مزایا و چه معایبی دارند. تجربه کار کردن در شرکت‌های دولتی و خصوصی، نشان داده که مقایسه ساده‌ای بین این دو حالت وجود ندارد. شاید برخی اوقات روحیه افراد است که نشان می‌دهد چه موردی برای آن‌ها دلچسب‌تر است. برای مقایسه شرکت‌های دولتی و خصوصی، از نظر کار کردن در آن‌ها این مطلب را بخوانید.

شرکت‌های دولتی در مقایسه با شرکت‌های خصوصی

شرکت‌های خصوصی معمولاً شرکت‌های کوچک‌تری هستند. البته همیشه هم اینطور نیست. به عنوان مثال گوگل یک شرکت خصوصی بسیار بزرگ است و یا برای مثال در ایران شرکت مپنا یکی از شرکت‌های خصوصی بزرگ و شناخته‌شده است.

●      خودمختاری شرکت‌های خصوصی در برابر ساختار رسمی شرکت‌های دولتی

در شرکت‌های خصوصی، سطوح مدیریت کم‌تری وجود دارد. تصمیم‌گیری سریع‌تر و مدیریت کوچک‌تری در شرکت‌های خصوصی وجود دارد. ساختار کم‌تر البته همیشه هم خوب نیست. بسیاری از افراد، ثبات و سیاست‌های مشخص را ترجیح می‌دهند.

اگر علاقمندید پروژه‌ای را انتخاب کنید و از ابتدا تا انتها روی آن تسلط داشته باشید، به احتمال زیاد یک شرکت خصوصی را ترجیح خواهید داد. اما اگر بخواهید یک تیم در اطراف شما باشند و یک وظیفه مشخص به شما محول شده باشد، یک شرکت دولتی برای شما بهتر خواهد بود.

پیشرفت شغلی در شرکت‌های خصوصی و دولتی

پیشرفت شغلی یکی از اهداف مهم اغلب افراد است. افراد تلاش می‌کنند به سطوح بالاتر برسند و شرایط کاری بهتری داشته باشند. شرکت‌های دولتی معمولا بزرگ‌تر هستند و موقعیت‌های مدیریتی بیشتری را برای شما ایجاد می‌کنند. اگر در یک شرکت خصوصی مشغول به کار هستید، احتمالاً باید تا بازنشستگی مدیر خود صبر کنید.

  • حجم کاری بالا در شرکت‌های خصوصی: رشد شخصی یک مزیت بزرگ در بخش خصوصی به همراه دستمزد بیشتر است. با این وجود، حجم کاری بالاتر در شرکت‌های خصوصی ممکن است افراد را آزاد دهد. بسیاری از افراد نمی‌توانند ساعت‌های کاری زیاد شرکت‌های خصوصی را تحمل کنند. قانون ساعت کار در شرکت‌های دولتی به گونه‌ای است که افراد راحت‌تر پس از اتمام ساعت کار به منزل می‌روند. اما فراوان دیده‌ایم که در شرکت‌های خصوصی ساعت کار چندان معنا ندارد.

حقوق و دستمزد در شرکت‌های دولتی و خصوصی

در شرکت‌های خصوصی حقوق و دستمزد به نظر شما چگونه است؟ اگر کار برای شما به معنای کسب حقوق بیشتر است، شرکت‌های خصوصی حقوق بیشتری نسبت به همتایان دولتی خود می‌دهند. شرکت‌های خصوصی برای جلب نیروی ماهر باید حقوق و دستمزد بهتری را ارائه کنند. اما در مقایسه، شرکت‌های دولتی به طور میانگین حقوق کم‌تری را به خود اختصاص می‌دهند. چرا که یک کارمند دولتی ممکن است مهارت‌های زیادی داشته باشد؛ اما مهارتش در میان کارهای روتین گم شود. شرکت خصوصی اما ممکن است چندان هم شناخته شده نباشد، اما انگیزه‌های کار زیاد برای کارمندانش به علت همان دریافت حقوق و دستمزد مناسب است.

●      حقوق و دستمزد بالا؛ یک مزیت ویژه برای شرکت‌های خصوصی

اگرچه ممکن است دولت سهم مهمی از بازار داشته باشد، اما جالب است که افراد باانگیزه و تحصیل‌کرده در بخش خصوصی فعال‌تر هستند. مشاغل کوچکی که مزایای زیادی دارند و حقوق بهتری به کارکنان می‌دهند. این فضا بسیار رقابتی‌تر از شرکت‌های دولتی است. فرصت ارائه ایده‌های خلاقانه و برجسته شدن افراد در این شرایط بیشتر است.

●      امنیت شغلی؛ مزایای کار در شرکت‌های دولتی در مقایسه با شرکت‌های خصوصی

مهم‌ترین مزیت برای کار در بخش دولتی، امنیت شغلی است. دلیل ثبات در این بخش، حمایت دولت است. روی دیگر کار در شرکت‌های دولتی این است که شما می‌توانید به طور مستقیم کیفیت کار خود را بالاتر برده و منطقه و شهر خود یا حتی کشور را تحت تأثیر قرار دهید.

جمع‌بندی

این که تصمیم شما حضور در شرکت خصوصی یا دولتی باشد، به اولویت‌های شما بازمی‌گردد. اینکه چه کاری برای شما مناسب است، به موارد زیادی بستگی دارد. شاید شما کار بیشتر با حقوق و دستمزد بیشتر یا ثبات شغلی بالاتر در شرکت‌های دولتی را ترجیح دهید. در این صورت شرکت‌های خصوصی نیروهای فعال و باانگیزه را جلب می‌کنند و می‌توانید برای کار در این شرکت‌ها برنامه‌ریزی کنید. شما با موقعیت‌های شغلی دولتی راحت‌تر می‌توانید سر ساعت مقرر به منزل بازگردید. ضمن اینکه تأثیر شرکت‌های دولتی محسوس و قابل رؤیت در سطح منطقه،‌ شهر و کشور است.

hanota

اشتراک در
اطلاع از
guest
نام دوره
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
preloader