هانوتا

فهرست

خانه » مهارتهای استخدامی » چه مهارتهایی برای استخدام شدن مهمه؟
02 مهر 1401

چه مهارتهایی برای استخدام شدن مهمه؟

چه مهارتهایی برای استخدام شدن مهمه؟

بسته به نوع شغل و زمینه‌ای که در آن فعالیت می‌کنید باید یه سری مهارت‌ها و دانش‌های تخصصی داشته باشید اما در کنار این‌ها چندین مهارت‌ کلیدی وجود داره که پیدا کردن یک شغل جدید رو برای شما تضمین می‌کند. این مهارت‌ها شایستگی‌ها و رفتارهایی هستند که شما رو از سایر افراد دیگه متمایز می‌کنه و شما رو به عنوان یه کارمند مناسب به کارفرما معرفی می‌کنه. اگر خودتون را فاقد تعدادی از این مهارت‌های زیر می‌دونید نگران نباشید شما می‌تونید با گذشت زمان و تمرین این مهارت‌ها رو در خود توسعه بدید و به شغل موردنظر خود برسید.

مهارت‌های لازم برای استخدام که میتونه شمارو از بقیه متمایز کنه.

  • مهارت‌های ارتباطی

ارتباط به معنی اینه که ایده ها و احساسات خودتون رو به طور موثر به دیگران منتقل کنید یا با اونها به اشتراک بگذارید. مهارت‌های ارتباطی خوب در هر شغلی مهمه. هر چهقدر شما در این کار بهتر باشید به نتایج بهتری هم دست پیدا می‌کنید.

مهارت‌های ارتباطی می‌تونه باعث بشه که شما یه پروژه رو از مشتری بگیرید یا اونو از دست بدید. اونا به شما کمک می‌کنند که به عنوان بخشی از یک تیم، بهتر کار کنید یا دیگران رو بهتر رهبری کنید. به همین دلیل کارفرمایان توجه ویژه‌ای به مهارت‌های ارتباطی دارند.

مهارت‌های ارتباطی شامل مهارت‌های کلامی، غیر کلامی ( زبان بدن)، و نوشتاری است.

این مهارت یکی از مهم‌ترین مهارت‌های لازم برای استخدام است.

۲–     انعطاف پذیری

شرکت‌ها و محیط‌‌‌های کاری دائما تغییر می‌کنند. قدیمی‌ها می‌روند و اعضای جدید وارد تیم می‌شوند. گاهی اوقات خواسته‌های غیر منتظره‌ای در محل کار پیش می‌آید. به طور مثال حجم کار به طور ناگهانی افزایش پیدا می‌کنه یا یک اتفاق غیرقابل‌پیش بینی می‌افته. مثلا شرکت بخشی از منابع مالی خودش رو از دست می‌دهه و تا مدتی نمی‌تونه حقوق کارکنان رو به موقع پرداخت کنه.بسیاری از کارفرمایان مشتاق کارکنانی هستند که می‌تونن با شرایط مختلف در محل کار خود سازگار شوند.

۳–     کار تیمی

صرف نظر از شغلی که به دنبال اون هستید یا زمینه‌ای که در آن فعالیت می‌کنید، خیلی از کارفرمایان هنگام مصاحبه با متقاضیان به مهارت‌های کار تیمی توجه می‌کنند. حتی اگر کاری که انجام می‌دهید به تنهایی انجام می‌شه در محل کار از شما خواسته می‌شه که کارتون رو به عنوان بخشی از یک تیم انجام بدید. همچنین مهمه که بتونید با همکارتون کنار بیاید.

۴–     مدیریت زمان، یکی از مهارت‌های لازم و بسیار مهم برای استخدام

مهارت مدیریت زمان به معنیه که از زمانی که در اختیار دارید به بهترین شکل استفاده کنید تا در زمان کمتر، کارهای بیشتری رو انجام بدید. این مهارت شامل تعیین هدف، اولویت بندی و برنامه‌ریزی برای انجام کارها و … هست. مدیریت زمان باعث می‌شه که حتی زمانی که فشار کارها زیاده شما در مسیر درست باقی بمونید.

این مهارت زمانی که شما از راه دور و در منزل کار می‌کنید اهمیت بیشتری پیدا می‌کنه و کارفرمای شما می‌خواد اطمینان داشته باشه که می‌تونید کار خودتون رو در مهلت تعیین شده تحویل بدید.

5–     خلاقیت

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که خلاقیت فقط به رشته‌های هنری و طراحی مربوط می‌شه اما خلاقیت یک مفهوم گسترده هست که شامل چندین مهارت مثل خیال‌پردازی، نوآوری، آزمایش و سوال کردن است. در هر شغلی که دارید توانایی فکر کردن خارج از چارچوب و ارائه راه حل‌های خلاقانه یک دارایی با ارزش محسوب می‌شه. خلاقیت در رزومه شما می‌تونه خودش رو از طریق مشکلی که به وسیله‌ی شما حل شده یا از طریق یک مهارت خلاقانه مثل نوشتن، نشان بده.

6–   مهارت حل مسئله و تصمیم‌گیری

مهم نیست چه شغلی دارید، به هر حال همیشه مشکلی پیش می‌آید و کارفرما می‌خواد بداند که شما این توانایی را داشته باشید که شرایط سخت یا ناخواسته در محل کار را مدیریت کنید و یک راه حل مناسب برای رفع مشکل ارائه بدین.

همچنین کارفرما می‌خواد بدونه که شما می‌تونید از بین راه‌حل‌هایی که وجود دارد یکی رو انتخاب کنید و یک تصمیم قطعی بگیرید، حتی اگه هر چند وقت یکبار اشتباه کنید. چرا که این موضوع نشان می‌ده که شما فردی هستید که می‌تونید کارها رو به پایان برسونید.

7-     هوش هیجانی، یک مهارت لازم و کلیدی برای استخدام

هوش هیجانی به توانایی شناسایی و مدیریت احساسات خود و دیگرانی که در اطراف شما هستند گفته می‌شه. در محل کار باید با افرادی مذاکره و همکاری کنید که ممکنه در زندگی شخصی خود ترجیح بدید با آن‌ها ارتباطی نداشته باشید. شما ممکنه گفت‌و‌گو‌ها و جلسات سختی داشته باشید و موقعیت‌های ناراحت‌کننده‌ای را تجربه کنید. باید بتونید با این موقعیت‌ها کنار بیایید و به درستی به آن‌ها واکنش نشان بدید.

برای ارتقای هوش هیجانی خود در یک آزمون هوش هیجانی شرکت کنید و سعی کنید مناطقی را که در آن‌ها ضعف دارید شناسایی کنید و بر روی آن‌ها کار کنید. اگر افرادی را در زندگی شخصی خود می‌شناسید که در این زمینه مهارت دارند سعی کنید با آن‌ها صحبت کنید و از هر نکته‌ای هر چند کوچک یاد بگیرید.

8–     توجه به جزییات

توجه به جزییات به معنی اینه که شما می‌تونید کار خودتون رو به طور دقیق و کامل انجام بدید. همچنین باعث می‌شه که یه اشتباه احتمالی را کشف کنید یا اون رو برطرف کنید. توجه به جزییات چیزی هست که یه کارمند متعهد رو از کسانی که فقط می خوان کار رو انجام بدن و به خونه برن متمایز می‌کنه. به همین دلیل هر کارفرمایی از داشتن کارمندی که توانایی توجه به جزییات را داره خوشحال می‌شه.

9– مهارت‌های کامپیوتری

در عصر دیجیتال تقریبا هر شغلی در یک سطحی نیاز به استفاده از کامپیوتر داره و سواد دیجیتالی چیزی هست که می‌تونه پیدا کردن یه شغل رو برای شما تضمین کنه. این مهارت‌های دیجیتالی می‌تونه از مهارت‌های خیلی پایه‌ تا مهارت‌های تخصصی رو شامل بشه.

 بعضی از مهارت‌هایی که بیشتر مورد نیازند عبارتند از:

 توانایی کار با نرم افزارهای: مایکروسافت آفیس و مخصوصا اکسل، نرم افزار وردپرس، نرم افزارهای ادوبی و فتوشاپ.

این به معنای این نیست که شما باید به اندازه‌ی یک طراح دیجیتال در استفاده از نرم افزار فتوشاپ مهارت داشته باشید. اما در بسیاری از مشاغل امروزی مهارت ویرایش عکس در سطح متوسط برای شما مزیت بزرگی به حساب می‌آد.

10مهارت استفاده از رسانه‌های اجتماعی، یک مهارت بسیار لازم برای استخدام در بسیاری از شغل‌هاست

این روزها رسانه‌های اجتماعی نقش مهمی در بسیاری از مشاغل دارن. اگر می‌خواهید در بازار کار رقابت کنید باید بتونید محتوای دیجیتال ایجاد کنید و اون رو از طریق پلفترم‌هایی مثل فیسبوک، لینکدین، توییتر، اینستاگرام و یوتیوب به اشتراک بگذارید. لازم نیست یک متخصص شبکه‌های اجتماعی باشید اما توانایی کار با این رسانه‌ها و آگاهی نسبی از نحوه‌ی کار الگوریتم‌های اون ها باعث می‌شه که مورد توجه یک کارفرمای احتمالی قرار بگیرید.

11– دانش و تجربه

داشتن دانش و تجربه‌ی قبلی شما رو از افراد دیگه در مرحله‌ی مصاحبه متمایز می‌کنه. داشتن تجربه‌ی قبلی لزوما به معنی داشتن سابقه‌ی کاری نیست. گذراندن دوره‌ها و داشتن نمونه کار به شما کمک می‌کنه تا دانش و تجربه‌ی خودتون رو نشون بدید.

12توانایی کار کردن در شرایط استرس زا و تحت فشار، یک مهارت لازم برای استخدام که شما رو متمایز می‌کنه.

توانایی کار کردن تحت فشار یک امتیاز مثبت در هر کسب و کار هست. اینکه بتونید در یک روز کاری شلوغ آرامش خودتون رو حفظ کنید و به کارها به درستی رسیدگی کنید، بتونید به تغییرات لحظه آخری واکنش مناسب نشان بدید و به سرعت تصمیم بگیرید، باعث می‌شه که بین شما و یک کارمند معمولی تفاوت ایجاد بشه. بیشتر سازمان‌ها تمایل دارند فردی رو استخدام کنند که در موقعیت‌های پرفشار عملکرد خوبی رو از خودش نشون میده.

13– مهارت رهبری

در هر مرحله‌ای که از مسیر شغلی خود هستید، مهارت‌های رهبری مهارت ارزشمندی هست که به استخدام شما کمک می‌کنه. کارفرمای شما می‌خواد بدونه که آیا این توانایی رو دارید که دیگران رو رهبری کنید؟ آیا توانایی کار کردن به صورت مستقل رو دارید یا اینکه مهارت‌های ایجاد رابطه با دیگران در شما چطور است! مهارت‌های رهبری به شما کمک می‌کنه که به دیگران انگیزه بدید که کارشون رو سریع‌تر و بهتر انجام بدن.

مهارت‌های رهبری متداول شامل گوش دادن فعال، قابل اعتماد بودن، توانایی ارائه و دریافت بازخورد و صبر هست.

hanota

اشتراک در
اطلاع از
guest
نام دوره
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
preloader